CAS 110-82-7
Cyclohexanoneis(CAS 110-82-7) theorganic compoundwith thechemical formula(CH2)5CO, a distinguished six-carboncyclic structurefeaturing aketonefunctionalgroup. This compound is a colorless, oily liquid that exudes a sweet scent akin tobenzaldehyde.Cyclohexanone may take on a pale yellow hue over time with extended exposure.Cyclohexanone exhibits slight solubility in water and mixes effortlessly with common organic solvents.
|
Chemical formula |
C6H10O |
| Molar mass | 98.15 g/mol |
| Appearance | Colorless liquid[3] |
| Odor | Peppermint or acetone-like |
| Density | 0.9478 g/mL, liquid |
| Melting point | −47 °C (−53 °F; 226 K) |
| Boiling point | 155.65 °C (312.17 °F; 428.80 K) |
|
Solubility in water |
8.6 g/100 mL (20 °C) |
| Solubility in all organic solvents | Miscible |
| log P | 0.81 |
| Vapor pressure | 5 mmHg (20 °C) |
|
Magnetic susceptibility (χ) |
−62.04·10−6 cm3/mol |
|
Refractive index(nD) |
1.447 |
| Viscosity | 2.02 cP at 25 °C |



Why choose Gneebio?
Gneebio with decades of experience in research, manufacturing and marketing of organic chemicals, is one of the leading exporters of chemical products in Henan, China.Over the years, we have been committed to the chemical industries of intermediates, plastic additives, water treatment chemicals and fungicide, and daily chemicals.
Our popular products include Organic Chemicals (Polyisobutylene, Styrene Monomer, Propylene Glycol, Cyclohexanone, Cyclohexane, Isopropyl Alcohol), Daily Chemicals (Didecylmethylamine, Dodecyl dimethyl betaine), and various Petrochemicals (Ethylene Tar, Petroleum Toluene), among others.
Advantages
1). Small batch shipment and sub-packaging is available.
2). Provide COA, MSDS, Health Certificate and Origin Certificate.
3). Quality first, service best.
Email: wendy@gneebio.com





