
Monoethylene glycol is colorless liquid with low volatility. The product is extremely hygroscopic. MEG is miscible with water, alcohols, aldehydes, ketones and esters. It is odorless, but has a sweet taste.
Physical Properties Of Monoethylene Glycol
| Property | Description |
|---|---|
| Appearance | Colorless, odorless, viscous liquid |
| Molecular Formula | C2H6O2 |
| Molecular Weight | 62.07 g/mol |
| Boiling Point | 197.3 °C |
| Melting Point | -12.9 °C |
| Density | 1.113–1.115 g/cm³ at 20°C |
| Solubility | Miscible with water and alcohol |
| Viscosity | 16.1 mPa·s at 20°C |
| Hygroscopicity | Strong |
Monoethylene Glycol Uses
- Raw material for polyester fibers, PET resins, and synthetic fibers
- Used in antifreeze, coolants, and heat transfer fluids
- Solvent in coatings, inks, and adhesives
Why choose Gneebio?
Gneebio, with decades of experience in research, manufacturing, and marketing of organic chemicals, is one of the leading exporters of chemical products in Henan, China. Over the years, we have been committed to the chemical industries of intermediates, plastic additives, water treatment chemicals and fungicides, and daily chemicals.

Advantages
1) Small batch shipment and sub-packaging are available.
2). Provide COA, MSDS, Health Certificate, and Origin Certificate.
3) Quality first, service best.
Click here to get the latest global monoethylene glycol(CAS:107-21-1) market prices for 2026.





