The chemical properties of phenol are electrophilic substitution reaction, Halogenation Reaction, Kolbe's reaction, Reaction with zinc dust, etc. Phenols are aromatic compounds that have a hydroxyl group directly attached to a benzene ring. They are also called carbolic acid.
| Melting point | -17 °C |
| Boiling point | 134 °C(lit.) |
| density | 0.867 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor density | 3.42 (vs air) |
| vapor pressure | 10 mm Hg ( 22 °C) |
| refractive index | n20/D 1.459(lit.) |
| Fp | 90 °F |
| storage temp. | Store below +30°C. |

Why choose Gneebio?
Gneebio, with decades of experience in research, manufacturing, and marketing of organic chemicals, is one of the leading exporters of chemical products in Henan, China. Over the years, we have been committed to the chemical industries of intermediates, plastic additives, water treatment chemicals and fungicides, and daily chemicals.

Advantages
1) Small batch shipment and sub-packaging are available.
2). Provide COA, MSDS, Health Certificate, and Origin Certificate.
3) Quality first, service best.
Click here to get the latest global 99% Phenol (CAS 108-95-2) market prices for 2025.





