N-Heptane Pharma Grade is colorless and transparent liquid, low flavor, environmental protection and high purity. This product is mainly used for pesticide intermediates Pharmaceutical intermediates and fine chemicals can be used instead of toluene.
Physical Properties and Solvent Characteristics Of N-Heptane
| Product Name: | Heptane |
| CAS: | 142-82-5 |
| MF: | C7H16 |
| MW: | 100.2 |
| EINECS: | 205-563-8 |
| Melting point | −91 °C(lit.) |
| Boiling point | 98 °C(lit.) |
| density | 0.684 g/mL at 20 °C |
| vapor density | 3.5 (vs air) |
| vapor pressure | 40 mm Hg ( 20 °C) |
| refractive index | n20/D 1.397 |
| Fp | 30 °F |
| storage temp. | Store at +5°C to +30°C. |
| solubility | acetone: miscible(lit.) |
| pka | >14 (Schwarzenbach et al., 1993) |
| form | Liquid |
| color | ≤10(APHA) |
| Specific Gravity | 0.684 (20/4ºC) |
| Relative polarity | 0.012 |
| Odor | Gasoline. |
| Odor Threshold | 0.67ppm |
| explosive limit | 1-7%(V) |
| Water Solubility | practically insoluble |
| Stability: | Stable. Incompatible with oxidizing agents, chlorine, phosphorus. Highly flammable. Readily forms explosive mixtures with air. |
Click here to get the latest global N-Heptane CAS 142-82-5 market prices for 2026.





