Lithium Fluoride (LIF) is an inorganic compound,It has a high melting point and chemical inertness, making it suitable for high-temperature uses such as metallurgy fluxes and ceramics.
In optics, lithium fluoride is used for UV and X-ray transparent components like windows and lenses due to its good transmission properties.
Lif lithium also serves as a flux in ceramics, enamels, and glass production, and plays a role in aluminum and rare earth electrolysis. Additionally, it is used in manufacturing lithium-ion battery electrolytes.
Although lithium fluoride price can vary, its multiple uses and reliable performance make it a practical choice for many applications.
| Lithium fluoride Basic information | |
| Product Name: | Lithium fluoride |
| CAS: | 7789-24-4 |
| MF: | FLi |
| MW: | 25.94 |
| EINECS: | 232-152-0 |
| Mol File: | 7789-24-4.mol |
| Lithium fluoride Chemical Properties | |
| Melting point | 845 °C(lit.) |
| Boiling point | 1681 °C |
| density | 2.64 g/mL at 25 °C(lit.) |
| refractive index | 1.3915 |
| Fp | 1680°C |
| storage temp. | Store at +5°C to +30°C. |
| solubility | Soluble in 0.29 g/100 mL (20°C) and hydrogen fluoride. Insoluble in alcohol. |
| form | random crystals |
| color | White to off-white |
| Specific Gravity | 2.635 |
| PH | 6.0-8.5 (25ºC, 0.01M in H2O) |
| Water Solubility | 0.29 g/100 mL (20 ºC) |
| λmax | λ: 260 nm Amax: ≤0.01 |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 145,531 |
| Solubility Product Constant (Ksp) | pKsp: 2.74 |
We export lithium fluoride (CAS:7789-24-4) all year round, can ensure that the product quality guarantee to customers.We provide Commerical Invoice, Packing List, Bill of loading, COA.Are you interested in this product? Please submit an inquiry, and we will contact you within 24 business hours to discuss your requirements.

Why choose Gneebio?
Gneebio with decades of experience in research, manufacturing and marketing of organic chemicals, is one of the leading exporters of chemical products in Henan, China.Over the years, we have been committed to the chemical industries of intermediates, plastic additives, water treatment chemicals and fungicide, and daily chemicals.
Our popular products include Organic Chemicals (Polyisobutylene, Styrene Monomer, Propylene Glycol, Cyclohexanone, Cyclohexane, Isopropyl Alcohol), Daily Chemicals (Didecylmethylamine, Dodecyl dimethyl betaine), and various Petrochemicals (Ethylene Tar, Petroleum Toluene), among others.
Advantages
1). Small batch shipment and sub-packaging is available.
2). Provide COA, MSDS, Health Certificate and Origin Certificate.
3). Quality first, service best.
Email: wendy@gneebio.com






